Zásady při stěhování do zahraničí


Administrativa na prvním místě – každé stěhování za hranice republiky, ať už je cena stěhování do zahraničí jakákoli, se liší v tom tuzemském zejména v administrativě. Pamatujte na to, že budete pobývat v jiné zemi, kde panují odlišné zákony, a kde jsou také jiné úřady i úředníci. Musíte proto včas podchytit veškeré formality potřebné k zajištění trvalého pobytu nebo jiného statusu, a každé opomenutí je pak problém, hlavně tehdy, museli-li byste kvůli tomu vycestovat zpět do České republiky. Při stěhování do ciziny se vyplácí začít s těmito záležitostmi minimálně měsíc předem.

zahraniční stěhování

Náročná fyzická příprava – stěhování je náročné i v tom, že vás bude unavovat nejen administrativa, která bývá mnohdy i velmi stresující, ale budou vám brát sílu i přípravné fyzické práce, jako je balení věcí, shánění balicího materiálu a demontáž nábytku. Jestliže stěhujete celý byt či dům, a spolu s ním i koberce, skříně, stoly, židle a postele, musíte toto vše na stěhovací den nachystat, a to není samo sebou. S balením věcí a s některými pracemi, jako je rozmontování nábytku, demontáž svítidel, žaluzií, garnýží a dalších částí bytového vybavení, vám pomohou stěhováci. Ti si dokonce poradí i se stěhováním kuchyní, vestavěných skříní na míru a těžkých předmětů, jako jsou skříňové trezory nebo klavírní křídla, vážící více jak půl tuny.

stěhování do zahraničí

Výběr termínu – při zahraničním stěhování se vyplácí zvolit vhodný termín s ohledem na počasí a zeměpisnou šířku dané lokality. Například stěhujete-li se do Finska, je rozumnější vybrat si ke stěhování období mezi červnem a srpnem, a naopak při stěhování do Španělska se létu zcela vyhněte, protože tu panují tropy, a stěhování při takových teplotách může být o život. Pamatujte také na to, že stěhovací vozy o hmotnosti nad 3,5 tuny nesmí vyjet na většinu evropských dálnic v neděli, ve svátky a někdy i v sobotu, v některých hodinách, nebo v pátek večer.