Bydlet ve svém? Ano!


Zatímco většina lidí by v Česku nejraději bydlela ve vlastním domě či bytě, velká část lidí se musí spokojit s bydlením v nájmu. Je to škoda, a pro mnoho lidí také problém, který by nejraději vymazali. Bohužel situace už mnoho let nahrává jen spekulantům a developerům, kteří skupují pozemky, prodávají svoje typové projekty, a tím šroubují ceny nemovitostí neustále vzhůru. K tomu si přičtěte stagnující mzdy, stále vyšší daně a komodity včetně energií, a máte odpověď na to, proč jsou u nás byty a domy tak drahé, a tedy nedostupné většině řadových zaměstnanců bez hypotéky. Hypotéka je dnes bohužel jedinou cestou pro většinu lidí, jak si pořídit vlastní dům či byt. Bydlení v osobním vlastnictví má tu výhodu, že vás z něj nikdo nevystěhuje, a proto je po něm větší sháňka. Navíc po vás něco zůstane dětem, jak se říká.

budova banky

Nájemní bydlení je vhodnější spíše pro mladé lidi bez závazků, kteří dokončili školu a touží po tom se co nejrychleji osamostatnit od rodičů. Nájemní bydlení nemusí být špatné, pokud se člověk nechce finančně vázat, ale problém je nemovitost nebude nikdy vaše, a navíc máte velice omezené možnosti v tom, jak si můžete bydlení upravit podle sebe. Majitel vám může dávat jen smlouvu na dobu určitou a když bude chtít, může vám ji vypovědět. Další negativum tkví v tom, že majitelé někdy rádi zatajují přeplatky na energiích a nechtějí je vyplácet.

peníze bydlení

Ideální je zkrátka bydlet ve vlastním, jenže kde na to vzít? Žádat dnes o hypotéku není snadné, protože žadatel musí splnit spoustu podmínek. A pokud je nesplní, nezbývá mu nic jiného než zkusit získat bydlení do osobního vlastnictví pomocí nebankovní hypotéky, která většinou tak přísná pravidla nemá. Nezapomínejte ale, že i nebankovní hypotéku je nutné splácet, proto si ji neberte jen proto, že si myslíte, že když nejde o banku, bude instituce shovívavější k neplacení.